اخبار دانشگاه

رییس دانشگاه آزاد: دانشگاه محیط مشترک است، نباید مختلط شود

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، چهل و هفتمین گردهمایی مسئولان دفاتر نهاد دانشگاه های سراسر کشور با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد شریفانی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی در مجتمع فرهنگی فدک الزهرا مشهد مقدس برگزار شد.

طهرانچی در این گردهمایی در سخنرانی با موضوع «تعلیم و تربیت اجتماعی، رسالت فراموش شده دانشگاه ایرانی اسلامی» با بیان اینکه در موضوع تربیت، تزکیه بسیار مهم است، از تقلیل مفهوم «آموزش» به «تدریس» در نظام آموزش عالی انتقاد کرد

طهرانچی امر به معروف و نهی از منکر در دانشگاه ها را مورد تأکید قرار داد و افزود: در امر به معروف و نهی از منکر، مهم تر از ادبیات، نتیجه است. یعنی باید به گونه ای صحبت کنیم که نتیجه مورد نظر از امر به معروف و نهی از منکر حاصل شود.

کلاس و استاد محور تعلیم و تربیت در دانشگاه ها هستند

وی با بیان اینکه درخصوص هنجارهای پوششی و رفتاری در محیط دانشگاه به این باور رسیدیم که باید ادبیات و چارچوب نظری را تغییر دهیم، گفت: باید با ادبیات مناسب، مؤثر و معطوف به نتیجه وارد صحنه شویم و یک وفاق جمعی ایجاد کنیم.

طهرانچی با اشاره به اینکه کلاس و استاد محور تعلیم و تربیت در دانشگاه ها هستند، گفت: باید جایگاه اساتید را در این زمینه دریابیم و به کمک و مدد آنان هنجارهای را اصلاح و برطرف کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه دانشگاه نخستین محیط مشترک زن و مرد است، افزود: این محیط مشترک نباید به محیط مختلط تبدیل شود.

طهرانچی با بیان اینکه تبرج در محیط های مشترک سبب بی نظمی می‌شود، دانشگاه را محلی برای زندگی مشترک دانست که از آن نباید ترسید.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: از محیط مشترک نترسیم، بلکه آن را مدیریت کرده و برایش مدل تعیین کنیم. شئون رفتاری و آراستگی یکی از الزامات محیط مشترک برای رشد است.

همه مسئولان دانشگاهی باید در زمینه آراستگی و شئون رفتاری احساس مسئولیت کنند

طهرانچی با تأکید بر اینکه دانشگاه باید روی جامعه اثربگذارد، نه بالعکس، خاطرنشان کرد: از آنجایی که مسأله آراستگی و شئون رفتاری زیرمجموعه تعلیم و تربیت اجتماعی است، همه مسئولان دانشگاهی باید در این زمینه احساس مسئولیت کنند و این موضوع صرفاً به معاونت یا اداره خاصی اختصاص ندارد.

وی با اشاره به اینکه پوشش مناسب و رفتار عفیفانه بخشی از حقوق دانشجویان است، گفت: حفظ و ارتقاء امنیت روانی، افزایش بهره وری و کیفیت یادگیری در کلاس درس، هدف آراستگی و شئون رفتاری است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پایان با اشاره به اینکه دانشجویان باید پایبندی به حقوق و قوانین را بیاموزند، تأکید کرد: آراستگی ظاهری و پوشش رفتاری اساتید، کارکنان و مدیران به عنوان کنشگران الگو نیز از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است که باید به آن توجه شود

بیشتر بخوانید:

فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مدیریت کرونا : رئیس بیمارستان مجاز است به مراجعان بی حجاب خدمات ندهد

از رعایت حجاب تا تخصص؛ شاخص‌های رتبه‌بندی معلمان چیست؟

۲۳۳۲۳۱

منبع خبر بازنشرشده توسط سایت اخبار دانشگاه

کالج پرس

کالج پرس، خبرگزاری مستقل دانشجویان و دانشگاه های ایران، جمع آوری و انتشار بروزترین اخبار لحظه ای از سراسر خبرگزاری های منتخب و پربازدید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا